Švédsko 2016

I letos jsme se s 5.ročníkem vydali od 20.do 26.května do Švédska. Výjezd je nejen poznávací, ale děti si již v praxi ověří k čemu slouží cizí jazyk- angličtina , že se ji neučí jen jako předmět ve škole, ale použijí ji i v „opravdovém životě“ a domluví se sami i daleko na SEVERU.

Po celou dobu pobytu jsme měli překrásné počasí- slunce, modrá obloha, lehký vánek, vždyť jsme také pobývali na ostrově Oland, který sami Švédové nazývají ostrovem slunce a vánku. A tak se povedlo, kvetly šeříky, petrklíče, místní orchideje, v moři na mělčinách se na sluníčku vyhřívali tuleni, zpívali ptáci… Na ostrově jsme pobyli čtyři v překrásném celoročním kempu a díky tomu, že ještě nebyly zahájena turistická sezona, byli jsme tam téměř sami. Zde se děti seznámily díky erudované průvodkyni, s historií a s velmi krásnou přírodou. Poznaly tak velmi kladný vztah severských národů ke své zemi, její historii i přírodě. Navštívili jsme Jižní i Severní majáky ostrova, větrné mlýny, trosky hradu i pevností…. Děti viděly chráněné oblasti, místní step, Les skřítků, kde prošly naučné stezky s plněním úkolů, i ptačí rezervaci….

A velkým zážitkem byla pro nás všechny návštěva místní školy. Naše děti společně s místními žáky strávily ve škole celé dopoledne . Předvedli jsme krásné kulturní vystoupení, naučili jsme se hry švédských dětí. Spolu se svými novými kamarády si děti prošly celou školu, která se jim velmi líbila, je totiž úplně jiná než ta naše, poobědvali jsme ve školní jídelně . A odpoledne na hřišti školy proběhlo mezinárodní fotbalové utkání Česko : Švédsko- tribuny plné dětí, roztleskávačky a i když výhra není podstatná, letos jsme vyhráli 3 :1!!

Jelikož při výjezdu jsou děti promíchány a rozděleny do tří týmů- Trollové, Olanďané, Vikingové a plní velké množství soutěží –sportovních i vědomostních, po návratu do školy ani nevědí, do které třídy patří. A to si myslím, se letos opět povedlo. A mimo zážitků si všichni dovezli domů i krásné tričko za jednotlivá vítězství kmenů a „zlatou“ medaili.

Švédsko, zase někdy naviděnou!!!